Siirry sisältöön
Medialle Uutishuone Kaikki tassut vievät Pasilaan – World Dog Show saapuu Messukeskukseen
Artikkeli

Kaikki tassut vievät Pasilaan – World Dog Show saapuu Messukeskukseen

Julkaistu

Elokuussa 2025 Helsingistä tulee koiramaailman keskipiste, kun Maailman Voittaja 2025 -koiranäyttely World Dog Show valtaa Messukeskuksen. Suomen Kennelliiton jättitapahtuma 8.–10. elokuuta tuo yhteen tuhansia koiraharrastajia, kasvattajia ja asiantuntijoita ympäri maailmaa.

Kennelliiton ja Messukeskuksen yhteinen tarina on ällistyttävän pitkä. Kennelliitto perustettiin vuonna 1889 ja ensimmäinen koiranäyttely pidettiin jo liki vuosisata sitten Kaartin Maneesissa. Sittemmin näyttelytoimintaa on kehitetty yhteisvoimin niin, että nykyisin alan kansainvälisissä piireissä tunnetaan käsite: The Helsinki Standard.

Kennelliiton ja Messukeskuksen tiivis yhteistyö varmistaa, että tapahtuma järjestetään ensiluokkaisissa puitteissa.

Suomen vahva maine arvonäyttelyiden järjestäjänä on kiistaton. Edellinen Suomessa järjestetty Maailman Voittaja -tapahtuma sai laajasti kiitosta kaikkien aikojen parhaana World Dog Show’na. Menestys rakentui silloin ja rakentuu nytkin yhteistyölle. Järjestäjänä on Kennelliitto, yksi maailman vanhimmista ja arvostetuimmista kenneljärjestöistä. Tapahtumapaikkana on laadukkaista palveluistaan tunnettu Helsingin Messukeskus.

”Messukeskus tarjoaa tapahtumalle tilavat hallit ja kattavat palvelut ravintoloineen ja hotelleineen. Ilmastointi, siisteys, logistiikka ja opastus ovat kunnossa. Kaikki messupalvelut saadaan keskitetysti Messukeskukselta, mikä tekee suunnittelusta sujuvaa ja vähentää järjestäjän stressiä huomattavasti”, kertoo hallituksen puheenjohtaja ja Voittaja-näyttelyiden toimikunnan puheenjohtaja Kimmo Mustonen Kennelliitosta.

Kimmo Mustonen

Suomen Kennelliitto haluaa toimia esimerkkinä vastuullisesta koiraharrastamisesta.

Kimmo Mustonen, Suomen Kennelliitto | Kuva: Vessi Hämäläinen

Suomen Kennelliitto haluaa toimia esimerkkinä vastuullisesta koiraharrastamisesta. Siksi World Dog Show’ssakin on keskiössä koirien hyvinvointi. Lukuisat levähdyspisteet, monet ruokailupaikat ja viihtyisät koirille varta vasten suunnitellut ulkoilutusalueet varmistavat, että kaikki voivat viettää tapahtumassa mukavan ja turvallisen päivän koirineen. Osa osallistujista on paikalla kellon ympäri ja pelkästään vapaaehtoisia työntekijöitä pestataan mukaan noin 700.

Tapahtumassa kiertelee erityisiä koirien hyvinvointineuvojia, jotka ohjaavat ja kannustavat koiranomistajia positiivisessa hengessä. Tunnelmaa nostaa, kun esimerkillisille koirakoille jaetaan Kiva koirakko -ruusukkeita tunnustuksena hyvästä yhteistyöstä.

Koirien hyvinvointi on ykkösasia.

Kennelliiton vuoden 2025 teemana on kansainvälisyys. Teemavuosi huipentuu Messukeskuksessa, jossa rotunsa parhaat koirat kilpailevat ympäri maailmaa, aina Australiasta ja Yhdysvalloista asti. Tapahtuman yhteydessä järjestetään myös kansainvälisen kennelkattojärjestön FCI:n yleiskokous ja lisäksi 65 eri rotujärjestön ja -yhdistyksen erikoisnäyttelyt.

Valtava talousvaikutus ja mahtava koirakattaus

World Dog Show’n tulo- ja työllisyysvaikutus on merkittävä, sillä se houkuttelee Helsinkiin suuren määrän kansainvälisiä vieraita. Koiramäärän arvioidaan nousevan 20 000:een ja osallistujamäärän yli 40 000:een. Laivayhtiöt ovat lisänneet koirapaikkoja helpottaakseen osallistujien matkustamista. Matkailuvaunulla saapuville koiraperheille on varattu erillinen alue Vermossa, josta järjestetään yhteiskuljetukset Messukeskukseen.

Ihmisen parhaat ystävät valloittavat katukuvan näyttävästi. Messukeskuksessa koiraharrastajia ilahduttaa kattava näyttely, jossa pääsee testaamaan koiratarvikeuutuuksia ja muita lemmikkiharrastajien tarvitsemia varusteita ja palveluja.

Elokuun tapahtumasta odotetaan unohtumatonta elämystä koiraharrastajille, koiran hankintaa harkitseville ja kaikille nelijalkaisten ystäville. Olipa sitten kilpailemassa, kannustamassa tai vain ihastelemassa rotunsa kauneimpia edustajia, World Dog Show tarjoaa ainutlaatuisen mahdollisuuden sukeltaa kansainvälisen koiramaailman sydämeen. Kaikki tassut vievät Pasilaan – nähdään Messukeskuksessa!

Kirsi Salmijärvi
World Dog Show'n käytännön järjestelyistä vastaava Kirsi Salmijärvi Kennelliitosta toivottaa kaikki tervetulleiksi taphtumaan elokuussa. | Kuva: Vessi Hämäläinen


Lue lisää